2013/10/21

Jak napisać dobre CV? - część 2

Najważniejsze przy konstruowaniu CV jest odpowiedzenie sobie na pytanie: "co mogę zaoferować pracodawcy?". W ten sposób (oczywiście po analizie ogłoszenia) najłatwiej podjąć decyzję co jest naszym największym atutem: posiadane doświadczenie zawodoweumiejętności praktycznecechy charakteru czy też wykształcenie. Sprawa jest prosta: szukając pierwszej pracy bądź zmieniając branżę nie możemy raczej pochwalić się doświadczeniem, które powinno wyjść na pierwszy plan gdy jesteśmy specjalistami w swoim fachu.


forbes.pl

Czasami błędnie wydaje nam się, że do zaoferowania nie mamy praktycznie nic - warto wtedy usiąść i zastanowić się dlaczego w ogóle tak myślimy... Wiele umiejętności nabywamy "przypadkiem" - tu przykładem mogą być projekty i prezentacje robione w grupach - a czasami dużo może o nas powiedzieć sam kierunek studiów - np. rachunkowość kojarzy się ze skrupulatnością. O poszukiwanych przez pracodawcę cechach charakteru mogą także świadczyć nasze zainteresowania. Nikt nie jest bez wad ale i nikt nie jest bez zalet!

Gdy już wiemy na czym w głównej mierze będzie się opierać reklama naszej osoby możemy spokojnie rozpocząć tworzenie dokumentu. Najważniejsze dane osobowe to – prócz imienia i nazwiska – adres e-mail oraz numer telefonu. Nie ma potrzeby zamieszczać całego adresu zamieszkania, a jeśli zdecydujemy się go umieścić to wystarczy wspomnieć samą miejscowość. Data urodzenia tak naprawdę też nie jest konieczna – chcąc nie chcąc nie trudno ją w przybliżeniu odgadnąć widząc np. rok ukończenia studiów.

Mile widzianym elementem CV jest coraz częściej „Profil zawodowy”, który jest krótkim streszczeniem tego, czego dokładny opis znajdzie się w dalszej części dokumentu - naszych najważniejszych cech, umiejętności oraz celów zawodowych. Zwykle ta część pojawia się tuż pod danymi osobowymi.

W opisie doświadczenia zawodowego oraz zdobytego wykształcenia musimy pamiętać o zachowaniu odwrotnej chronologii. Wspominając poprzednie miejsca pracy dobrze jest odnotować najważniejsze obowiązki jakie pełniliśmy a jeśli praca o którą się staramy jest związana z ukończonymi studiami to być może warto też pokusić się o przytoczenie tematu pracy dyplomowej. W przypadku gdy wciąż studiujemy wystarczy napisać samą datę rozpoczęcia studiów, ewentualnie możemy podać również oczekiwany rok ich ukończenia.

Znajomość języków obcych możemy sklasyfikować przy pomocy europejskiej klasyfikacji poziomu biegłości językowej (A1, A2, B1, B2, C1, C2).

Jeśli staramy się o staż pomocne może okazać się np. wspomnienie o działalności w kole naukowymukończonych kursachszkoleniach i warsztatach, w których braliśmy udział – być może przekona to osobę odpowiedzialną za rekrutację, że nasza aplikacja to nie konieczność (obowiązkowe praktyki na uczelni) a prawdziwa chęć samorealizacji.

Pochwalmy się świetną znajomością Excela, talentem do tworzenia interesujących prezentacji multimedialnych, wygranymi w konkursach potwierdzających naszą kreatywność czy zdolności numeryczne. Nie bójmy się pisać o naszych zainteresowaniach i pasjach, które także mogą zwrócić uwagę na ważne cechy naszego charakteru.

O ile możemy ubrać prawdę w piękne słowa aby przykuć uwagę do swojej osoby tak nigdy nie posuwajmy się do kłamstwa.

CDN



Z wielką ochotą wysłucham wszelkich uwag do powyższego podsumowania - być może sama nie zdaję sobie sprawy, że coś robię źle lub też pominęłam kwestie które np. wydały mi się oczywiste a niekoniecznie takimi są. Miło mi też będzie dowiedzieć się wszystkiego czego sama jeszcze nie wiem :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz